top of page
Chłopcy podczas treningu gimnastycznego

Terapia wad postawy

Terapia wad postawy jest wskazana, gdy dziecko:

  • garbi się,

  • dużo czasu spędza w pozycji siedzącej i/lub przed komputerem,

  • lubi siadać z jedną nogą wsuniętą pod pośladek,

  • nosi plecak/ torbę cały czas na tym samym ramieniu,

Skoliozy mogą rozpocząć się już we wczesnym wieku, nawet poniżej 5 r.ż., a jej progresja trwa aż do zakończenia procesu kostnienia (18-20 r.ż.). Im wcześniej się pojawi, tym rokowania są gorsze. W okresie nastoletnim w organizmie zachodzą największe zmiany, wtedy też wzrost jest najszybszy. Zmiany dotyczą nie tylko układu kostnego, ale również więzadłowego, mięśniowego oraz nerwowego. Dlatego wczesna interwencja i wprowadzenie rehabilitacji na początku tworzenia się skoliozy ma kluczowe znaczenie w terapii. W naszym ośrodku skupiamy się na prowadzeniu terapią FITS.

Postępowanie:

Pierwszym etapem terapii jest badanie – wzrokowa ocena postawy, ocena ustawienia kręgosłupa (badanie skoliometrem), łopatek, talii, miednicy, kolan, stóp. Następnie oceniane są napięcia w obrębie kluczowych mięśni, które mogą stanowić główną barierę przy korekcji. Przy wadach postawy dziecko przyzwyczaja się do danego ustawienia i nie czuje przy tym dyskomfortu – dla organizmu staje się to ustawienie wygodne i prawidłowe. W tym wypadku mięśnie muszą się dostosować, stąd część z nich bardziej się napina, a część rozluźnia. To przyczynia się do utrwalenia skoliozy. Dlatego początkowo terapia polega na rozluźnieniu napiętych mięśni tak, aby nie blokowały ruchu, co ma na celu również uelastycznienie całego ciała. Późniejszym etapem jest korekcja wzorców postawy, czyli ćwiczenia, w których zwracamy uwagę na prawidłowe ustawienie głowy, kręgosłupa, kolan i stóp w różnych pozycjach funkcjonalnych. Bardzo ważnym elementem terapii jest również oddech, dlatego duży nacisk kładziemy na torowanie prawidłowego oddechu korekcyjnego we wszystkich 3 płaszczyznach. Aby utrwalić uzyskaną korekcję, stosujemy ćwiczenia stabilizacyjne z dużymi piłkami, krążkami wypełnionymi powietrzem, wałkami, materacami i innymi przyborami. W trakcie terapii pokazujemy 1-2 ćwiczenia domowe, które wykonywane prawidłowo przynajmniej raz dziennie będą miało kluczowe znaczenie w efektywności terapii.

KIEDY SIĘ ZGŁOSIĆ:

Poproś, żeby dziecko stanęło przed Tobą ustawiając stopy na szerokość bioder i zwróć uwagę na to, czy:

  • głowa pochyla się bardziej w prawo lub lewo, czy jest wysunięta do przodu?

  • łopatki odstają, czy jedna jest wyżej niż druga?

  • tułów jest przesunięty w prawo lub lewo?

  • kolana są bliżej siebie niż stopy lub dalej od siebie niż stopy?

  • brzuch jest mocno wysunięty do przodu?

  • stopy po stronie wewnętrznej całe przylegają do podłogi? (W pożądanej postawie stopy nie powinny przylegać do podłogi, powinien być łuk).

Mogą to być oznaki rozpoczynającej się skoliozy, czyli trójpłaszczyznowego zniekształcenia kręgosłupa. W przypadku pojawienia się skoliozy, zmiany zachodzą w:

  • płaszczyźnie strzałkowej – pogłębienie lub spłycenie kifozy, lordozy,

  • płaszczyźnie czołowej – boczne zgięcie kręgosłupa,

  • płaszczyźnie poprzecznej – rotacja kręgów, uwidaczniająca się znacznie w czasie skłonu w przód w postaci garbu żebrowego lub wału lędźwiowego.

​Nie wiesz czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę? Przesiaduje całymi dniami zgarbiony przed ekranem i narzeka na ból?  Zwracasz uwagę na jego złe ustawienie stóp, szybkie męczenie się i obniżony nastrój? Skorzystaj z Fizjoraportu

 Jest to wizyta z fizjoterapeutą podczas której zrobiona będzie dokładna diagnostyka postawy. Fizjoterapeuta również odpowie na nurtujące rodziców pytania oraz wskaże odpowiednie zalecenia (terapia, aktywność fizyczna, wkładki ortopedyczne, kontrola wady postawy). 

Po zakończeniu wizyt, rodzic otrzymuje raport o stanie zdrowia dziecka, ze wskazaniami do ćwiczeń, dodatkowych aktywności oraz kolejnej kontroli. 

bottom of page